×

AKSEN 2. Çeyrek Bilançosu Öncesi Son Durum

Likidite oranı ve cari oran, şirketin kısa vadeli borçlarını ödeyebilme yeteneğini değerlendirirken, cari oran daha kapsamlı bir resim sunar. Cari oran, şirketin alacaklarını ve diğer kısa vadeli varlıklarını da dikkate alarak, kısa vadeli borçlarını ödeyebilme yeteneği hakkında daha detaylı bilgi verir. Bu iki oranın karşılaştırılması, şirketin likidite durumunu daha iyi anlamaya yardımcı olur.

Borç/Öz Sermaye Oranı ve Toplam Borç/Toplam Varlıklar Oranı, şirketin borçlanma düzeyini ve finansal yapısını farklı açılardan değerlendirir. Borç/öz sermaye oranı, öz kaynaklara oranla yabancı borçların ne kadar olduğunu gösterirken, toplam borç/toplam varlıklar oranı, toplam varlıkların ne kadarının borçlarla finanse edildiğini gösterir. Bu iki oranın birlikte değerlendirilmesi, şirketin finansal risk düzeyini ve borçlanma politikasını daha iyi anlamaya yardımcı olur.

Brüt Kar Marjı, şirketin üretim ve ürün maliyetlerini göz önünde bulundururken, FAVÖK Marjı, şirketin işletme giderlerini ve operasyonel maliyetlerini değerlendirir. Bu iki marjın karşılaştırılması, şirketin hem üretim süreçlerini hem de işletme faaliyetlerini nasıl yönettiğini anlamaya yardımcı olur. Yüksek brüt kar marjı, şirketin üretim süreçlerinde verimli olduğunu, yüksek FAVÖK marjı ise şirketin işletme faaliyetlerinde verimli olduğunu gösterir

Alacaklar devir hızı ile stok devir hızı arasındaki karşılaştırma, şirketin müşterilerden gelen nakit akışını stok yönetimiyle dengede tutma yeteneğini değerlendirir. Eğer alacak devir hızı stok devir hızından daha yüksekse, müşterilerden gelen nakit akışı, stoklardan gelen nakit akışından daha hızlıdır. Bu durum, işletmenin alacaklarını hızlıca tahsil edebildiğini, ancak aynı hızda stokları tüketemediğini gösterebilir. Bu durumda şirket, stok yönetimine ve satış stratejilerine odaklanarak stokları daha hızlı bir şekilde döndürebilmeyi ve müşteri taleplerini daha iyi karşılamayı düşünmelidir.

30 Ağustos 2023 tarihinde 2. çeyrek bilançosunun açıklanması beklenen AKSEN’de, 1,05 Milyar TL net dönem kârı tahmini, %15,7 net kâr marjı tahmini, %15,2 FAVÖK marjı tahmini bulunuyor.

Öte yandan Aksa Enerji’nin 2023 ikinci çeyrekte yurt içindeki toplam elektrik üretimi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %22 düşerek 2023 birinci çeyreğe göre ise %31 azaldı. Şirketin yurt içindeki toplam elektrik üretiminin büyük bölümü, %67 oranıyla doğal gaz santrallerinden karşılandı, bu da geçmiş yıllardaki duruma benzer bir dağılımı gösteriyor.

Teknik olarak değerlendirdiğimizde ise, Temmuz ayı başında 35,00 seviyesi üzerine yerleşen fiyatta %50,0 fibonacci düzeltme seviye olan 40,14 noktasının aşılamadığı görülmekte. Temmuz ayı kırılmasını da kapsayacak boyutta Mayıs’ın ilk haftası itibariyle başlayan yükseliş rallisi yeşil kanal ile gösterilmiş olup, mevcut kanal içerisinde kâr realizasyonu niteliğinde satış baskıları söz konusu olabilir. Bu bağlamda 36,76 ve 32,60 seviyeleri orta vadede destek bölgeleri olarak takip edilebilir. Hisse senedinde yeniden yukarı yönlü bir ivme yakalanması halinde ise, 40,14 bölgesi kritik seviye olarak takip edilebilir.

Güncel makalelerden haberdar olmak için takip edin

RİSK BİLDİRİMİ​

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise eğitim amaçlı ve genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler Raven Research tarafından genel bilgilendirme ve eğitim amacıyla ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, müşterilerin ve diğer yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan Raven Research sorumlu tutulamaz.

 

Share this content: