×

ASTOR 2. Çeyrek Bilanço Sonrası Durumu

Likidite oranı ve cari oran, şirketin kısa vadeli borçlarını ödeyebilme yeteneğini değerlendirirken, cari oran daha kapsamlı bir resim sunar. Cari oran, şirketin alacaklarını ve diğer kısa vadeli varlıklarını da dikkate alarak, kısa vadeli borçlarını ödeyebilme yeteneği hakkında daha detaylı bilgi verir. Bu iki oranın karşılaştırılması, şirketin likidite durumunu daha iyi anlamaya yardımcı olur.

Borç/Öz Sermaye Oranı ve Toplam Borç/Toplam Varlıklar Oranı, şirketin borçlanma düzeyini ve finansal yapısını farklı açılardan değerlendirir. Borç/öz sermaye oranı, öz kaynaklara oranla yabancı borçların ne kadar olduğunu gösterirken, toplam borç/toplam varlıklar oranı, toplam varlıkların ne kadarının borçlarla finanse edildiğini gösterir. Bu iki oranın birlikte değerlendirilmesi, şirketin finansal risk düzeyini ve borçlanma politikasını daha iyi anlamaya yardımcı olur.

Brüt Kar Marjı, şirketin üretim ve ürün maliyetlerini göz önünde bulundururken, FAVÖK Marjı, şirketin işletme giderlerini ve operasyonel maliyetlerini değerlendirir. Bu iki marjın karşılaştırılması, şirketin hem üretim süreçlerini hem de işletme faaliyetlerini nasıl yönettiğini anlamaya yardımcı olur. Yüksek brüt kar marjı, şirketin üretim süreçlerinde verimli olduğunu, yüksek FAVÖK marjı ise şirketin işletme faaliyetlerinde verimli olduğunu gösterir

Alacaklar devir hızı ile stok devir hızı arasındaki karşılaştırma, şirketin müşterilerden gelen nakit akışını stok yönetimiyle dengede tutma yeteneğini değerlendirir. Eğer alacak devir hızı stok devir hızından daha yüksekse, müşterilerden gelen nakit akışı, stoklardan gelen nakit akışından daha hızlıdır. Bu durum, işletmenin alacaklarını hızlıca tahsil edebildiğini, ancak aynı hızda stokları tüketemediğini gösterebilir. Bu durumda şirket, stok yönetimine ve satış stratejilerine odaklanarak stokları daha hızlı bir şekilde döndürebilmeyi ve müşteri taleplerini daha iyi karşılamayı düşünmelidir.

Son olarak 30 Haziran tarihinde 2Ç23 bilançosu açıklayan ASTOR’da 1.614.920.611 TL net dönem kârı açıklandı. Bilanço sonrası rasyolar incelendiğinde şirketin PD/DD oranı 21.6, F/K oranı ise 47.8 olarak görülüyor. 

Öte yandan Astor Enerji 0.7’lik Toplam Borç/Sermaye oranı ile sektör liderlerinden birisi olarak göze çarpıyor. Aynı zamanda şirketin FAVÖK marjı %35.1 olarak göze çarpıyor.

Teknik olarak değerlendirdiğimizde ise, 2023 yılı başında halka arz olmasıyla birlikte şirket payı yaklaşık %980 civarında prim yaptı. Yükselen trendin son oluşan kısa rallisinde yaşanan aşağı yönlü kırılma hisse senedinden sınırlı bir düşüş eğilimi yaratmış gibi görünüyor. Mevcut geri çekilme sırasında 118.4 destek bölgesi ilk kritik nokta olarak karşımıza çıkıyor. Baskının bu bölgeye ulaşması aynı zaman Haziran ayı sonundan itibaren devam eden ana yükseliş trendinin de alt bandına gerilemesi anlamı taşıyor. Bu bağlamda 118.4 seviyesi altında yaşanabilecek kalıcılık hisse senedinde 109.00 seviyesini gündeme getirebilir. Ancak mevcut fiyat hareketinin 118.4 seviyesi üzerinde tutunması halinde oluşabilecek yeni yukarı yönlü ataklar adına 127.4 ve 130.7 seviyelerinin önemini koruduğunu hatırlatmakta fayda var.

Güncel makalelerden haberdar olmak için takip edin

RİSK BİLDİRİMİ​

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise eğitim amaçlı ve genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler Raven Research tarafından genel bilgilendirme ve eğitim amacıyla ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, müşterilerin ve diğer yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan Raven Research sorumlu tutulamaz.

 

Share this content: