×

ABD Ekonomisi Pandemi Öncesi Seviyelere Dönebilir

ABD Ekonomisi Pandemi Öncesi Günlerine Dönebilir

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari Pazar günü yaptığı açıklamada, “ABD ekonomisi şaşırtıcı bir şekilde iyi ilerliyor ve pandemi öncesi seviyelere dönme konusunda kesinlikle başarılı olabilir” dedi.

CBS News’ün “Face the Nation” programında konuşan Kashkari, Fed’in mevcut değerlendirmesinin ABD’nin bir “yumuşak iniş” yapacağı ve resesyonu önleyeceği şeklinde olduğunu belirtti. Ancak şu anda yaklaşık %4,1 seviyesinde olan çekirdek enflasyonun, Fed’in %2 hedefinin hala iki katı olduğuna dikkat çekti.

“Henüz zafer ilan etmek istemiyoruz,” diye ekleyen Kashkari, “Buradan daha da yüksek faiz oranlarına ihtiyaç duyarsak, bunu yapacağız” dedi.

Kashkari, ekonominin pandemi kapanmalarından ve Ukrayna’daki savaştan kurtulmada gösterdiği şaşırtıcı dayanıklılığı överek, “Şu anda temel senaryo, ekonominin yavaşlayacağı ancak bir resesyonu önleyeceği yönünde gibi görünüyor,” dedi.

Kashkari, bu enflasyon döngüsünde iş kayıplarının olmamasını beklemenin gerçekçi olmadığını düşündüğünü ancak işsizlik oranının “3.6’dan 3.7, 3.8, belki de %4’e yükselmesi durumunda” bu durumun hala bir “yumuşak iniş” olacağını belirtti.

Kashkari sözlerini, “Çok sınırlı bir şekilde işgücünde yumuşama ile %2 enflasyonu başarabilirsek, bunun tüm ülke için kesinlikle olumlu bir sonuç olacağını düşünüyoru. Pandemiden önce sahip olduğumuz türden bir ekonomiye geri dönebiliriz, yani çok düşük işsizlik, düşük enflasyon, Amerikan halkı için mütevazı, ancak olumlu reel ücret artışları. Bu kesinlikle başarılabilir.” şeklinde bitirdi.

Share this content: