×

Nasdaq Teknik Analizi

Nasdaq Teknik Analizi

Nasdaq satış baskısına direnmeye çalışıyor

Nasdaq günlük grafik incelendiğinde kırmızı ile belirtilen uzun vadeli yükselen trend içerisinde turuncu ile belirtilen orta vadeli diyebileceğimiz fiyat hareketinin sınırlı bir kırılma yaşadığı görülüyor. Uzun vadeli trend baz alınarak oluşturulmuş fibonacci düzeltme seviyesinin ilk durağı olan %23,6 oranı olan 14696,44 seviyesi altında kalıcılık sağlamaya çalışıyor. Aynı trend içerisinde bulunan orta vadeli yükseliş baz alınarak oluşturulmuş fibonacci düzeltme noktaları incelendiğinde ise, %23,6 desteği de kırılmış, bir alt destek noktası olan 14313,65 seviyesi %38,2 oranına denk gelmektedir.

 
Endekste satış baskısının devamlılığı adına 14696,44 bölgesi altında oluşabilecek kalıcılığın takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Fed’in sıkılaşma politikası yürüttüğü mevcut dönemde, ABD hisse senedi piyasalarından sınırlı olumlu gelen borsa bilançoları da endeksteki mevcut satış baskısını temel bir argüman üzerine oturtmuş görünüyor.
Öte yandan endeksteki geri çekilmenin 14696,44 seviyesi altında kalıcılık sağlaması halinde 14313,65 ve 13932,04 seviyeleri gündeme gelebilir.

Nasdaq Günlük Grafik
Nasdaq kısa vadeli görünümde karar aşamasında

Endekste daha kısa vadeli bir görünüm incelendiğinde ise tepe bölgede oluşan sınırlı üçgende yaşanan kırılma geri çekilmeyi ivmelendirmiş gibi görünüyor. H1 hedefi doğrultusunda endekste 14295 seviyesi kritik önem taşıyor olacak. Endekste kalıcı bir toparlanma görebilmek adına ise 14785 direnç seviyesi takip ediliyor olacak. Bu bölge üzerinde yaşanabilecek yükselişlerde ise sırasıyla 14838,23 ve 15011,69 direnç bölgeleri gündeme gelebilir. 

Nasdaq 1 Saatlik Görünüm

RİSK BİLDİRİMİ

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise eğitim amaçlı ve genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler Raven Research tarafından genel bilgilendirme ve eğitim amacıyla ile hazırlanmıştır. Yatırım Danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak Yatırım Danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. 

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, müşterilerin ve diğer yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan Raven Research sorumlu tutulamaz.

Share this content: